A tudós Facebook oldalán jelentették be a szomorú hírt, hogy október 20-án elhunyt Csíkszentmihályi Mihály világhírű magyar–amerikai pszichológus, a flow-elmélet megalkotója. A kutató 87 éves volt, utolsó napjait otthonában, családja körében töltötte. A Széchenyi-díjas magyar-amerikai pszichológus, a Magyar Érdemrend nagykeresztjének tulajdonosa, az MTA külső tagja.
Csíkszentmihályi 1934. szeptember 29-én született Fiumében. 1956-ban emigrált az Egyesült Államokba. Az illionis-i és a chicagói egyetemen tanult.
Haláláig a Claremont Graduate University Pszichológia és Menedzsment Tanszék professzora volt. Korábban a Chicagói Egyetem Pszichológia Intézetének és a Lake Forest College szociológia és antropológia intézetének vezetője volt. Szakterülete a fejlődés- és neveléslélektan, a kreativitás- és tehetségkutatás, valamint a boldogság kutatása volt, melyben elért eredményei miatt nem csupán a nemzetközi tudományos közösség elismerését vívta ki, de a nagyközönség körében is rendkívül népszerűvé vált.
Csíkszentmihályi 1975-ben írta le tudományos pontossággal az általa flow-élménynek nevezett állapotot (a flow szó angolul áramlatot, sodrást jelent), amely kifejezés a nyilvánosságban is széles körben elterjedt, és hatalmas ismertséget hozott a szerzőnek. A flow-élmény koncepciójának kidolgozása mellett a pozitív pszichológia egyik úttörőjének is tartják Csíkszentmihályi Mihályt. Flow – A tökéletes élmény pszichológiája című műve 1990-ben bestseller lett.
Halála hatalmas veszteség a világnak. Bagdi Bella, alapítványunk vezetője személyes hangvételű posztban búcsúzott tőle.