L. Ritók Nóra az Igazgyöngy Alapítvány szakmai vezetője előadásában A szegénység egészséget amortizáló hatásairól fog beszélni a II. Pozitív Pedagógia és Nevelés Konferencián. Erről osztja meg most gondolatait velünk néhány mondatban.
A generációs szegénységben az egészség fogalma nagyon másképp értelmeződik, mint ahogy azt, sokan vélik. A lakhatási szegénység tényezői, melyek nemcsak fizikai, hanem mentális kockázatokat is jelentenek, az átörökített szocializációs minták nem nagy mozgásteret engednek, ami a gyerekek egészséges fejlődését illeti. Akik ide születnek, ők káros hatások sorával küzdenek, a hiányos táplálkozás, a fertőzések, a betegségek, traumák sora sújtja őket. Azok a lemaradások, sérülések, melyekkel az iskolarendszerbe kerülnek, a mai rendszerben nem lefaraghatók. Vajon miért nem megy? Mit kellene másképp tenni, hogy az egészség fogalma a leszakadó társadalmi csoportokban is értelmezhető legyen?
Miben látod a pandémia alatti és utáni helyzet legnagyobb kihívását?
A pandémia, főleg a karanténidőszakban nagyon erős tükröt tartott arról, mennyire más feltételek között élnek ma gyerekek. A szegregátumok világában, a lakhatási szegénységben nem voltak meg az otthontanulás feltételei. Ennek tanulságait le kellett volna vonni. Ha a hiteles adatokat elemezték volna, sokat megérthettek volna arról, miért mondjuk, hogy az oktatás elveszítette esélykiegyenlítő funkcióját.
A tanuláson kívül nekünk nagy gondot jelentettek a jövedelmet átmenetileg elvesztett családok stabilizálása, valamint a járványügyi szabályok betartatásának támogatása.
Mit gondolsz a saját szakterületed hogyan segíthet azoknak az embereknek, akik elakadtak a pandémia alatt mentálisan?
A legfontosabb, hogy érezzék, nem maradtak egyedül, vannak, akik segítenek, figyelnek rájuk, segítenek a krízishelyzetekben, vagy értelmezni a híreket. Ami érdekes megtapasztalás volt, és el is indított minket egy fejlesztésben, az az online térben történő elérés, működés, a közösségek és a hatások fenntartása. Erre sokat építettünk, és építünk a későbbiekben is.
Milyen reményed, üzeneted van a jövőre? Miről fogunk konferenciát tartani 2022 novemberében?
Nekem a nehéz helyzetek után mindig nagyon fontosak a tanulságok levonásai, mit tanultunk belőle, milyen problémákat hozott a felszínre, hogyan lehet felkészülni arra, hogy legközelebb kivédjük ezeket. Jó lenne magunk mögött tudni a járványt egyszer s mindenkorra…és tényleg visszatekintve, elemezve végig beszélni a történéseket, döntéseket, felelősségeket, negatív és pozitív hozadékait a pandémiának.
AZ INGYENES ONLINE KONFERENCIÁRA IDE KATTINTVA LEHET REGISZTRÁLNI.