Képzeljünk el egy világot, ahol a szeretet a legfontosabb minden egyes ember életében! Milyen is lenne? Ebben a világban reggel ránk mosolyogna, aki szembejön, udvariasan átadná a helyét a fiatal az idősnek, megköszönnénk, amit kapunk, és mindig hálásak lennénk azért a sok jóért, ami életünkbe jön, s amit jelenleg észre sem veszünk.
Nem puffognánk, nem elégedetlenkednénk folyton, mert ahol a szeretet tölti be az ember szívét, ott nem marad hely gonoszságnak. Ha a szeretet lenne a legfontosabb az életünkben, nem irigykednénk, nem pletykálkodnánk, hiszen boldoggá tenne a másik ember sikere. Elfogadnánk, hogy mások másképp gondolkodnak, nem minősítenénk, nem kritizálnánk, de legfőképp nem bántanánk egymást.
Az jár az eszemben, hogy ha a szeretet lenne a legfontosabb az életünkben, akkor talán úgy bánnánk egymással, ahogy gyermekeinkkel. Elnézően, türelmesen, megbocsájtóan. Megadnánk egymásnak a hibázás lehetőségét, és sosem beszélnénk egymással lekezelően, megalázóan, bántóan. Mert gyermekünk bármit is tesz, szeretjük, szeretetünk soha el nem múlik. Mi történne, ha így éreznénk egymás és magunk iránt?
Jóval kevesebb stressz érne bennünket. Kiegyensúlyozott társas kapcsolataink pedig segítenének a feszültség oldásában.
A boldogságórákon, amikor kapcsolataink kerülnek terítékre, beszélünk a család fontosságáról. Elmondjuk, hogy a barátságok ápolása, a családi beszélgetések, az érintés és ölelés boldogságfokozó technika, stresszoldó funkciója van, de ezen túlmenően egészségvédő gyógyszer is. Újra és újra felhívjuk a gyerekek figyelmét arra, hogy bármilyen boldog pillanatot felidézünk magunkban, ott sosem vagyunk egyedül.
Martin Seligman, a University of Pennsylvania professzora szerint mindössze egyetlen kérdésre adott válaszból megjósolható, hogy boldog emberként éled-e meg a 80. életévedet.
A kérdés így hangzik:
Van-e olyan személy a környezetedben, akit akár hajnali négykor is felhívhatsz a problémáiddal?
Én a gyerekek figyelmét arra szoktam felhívni, hogy bizony, amíg a szüleid élnek, mindig van, akit felhívhatsz hajnali 4-kor. Ez biztos. Fontos, hogy felnőtt életedben barátod is legyen ilyen. Legalább egy.
Ritkán beszélünk a boldogság és egészség kapcsán a hit szerepéről. A hívő embereknek mindig van valaki, akihez bármikor fordulhatnak. Éjjel és nappal. Bármilyen gondjukkal.
A spiritualitás összefüggéseit a testi és lelki egészséggel már sok-sok kutatás megmutatta.
A már említett Martin Seligman a karaktererősségek közé is felvette. Kár lenne tagadni, hogy az élet eredete, mindenek értelme, életünk miértje előbb-utóbb mindnyájunkat foglalkoztatja.
Kopp Mária–Skrabski Árpád kutatásai alapján a vallásgyakorlók a depresszió, a szorongás, a reménytelenség alacsonyabb fokát, a WHO „Jóllét életminőség” kérdőív magasabb értékét mutatták.
„Mind a vallásgyakorlás, mind a vallás fontossága igen jelentős védőfaktor az önkárosító magatartásformákkal kapcsolatban. A dohányzás és a tömény alkohol-fogyasztás lényegesen ritkább azok között, akiknek fontos a vallás, illetve akik vallásukat gyakorolják.…. A vallásosság tehát igen jelentősen csökkenti a legnagyobb népegészségügyi jelentőségű megbetegedések – a szív-érrendszeri megbetegedések, daganatos betegségek – legfontosabb életvezetési rizikófaktorait, a dohányzás és kóros alkoholfogyasztás és az ezek hátterében álló nem adaptív megküzdési stratégiák gyakoriságát.”
A hívő ember gondolkodásmódjától nem áll távol, hogy egy probléma sosem véletlen, megoldását követően abból erősebben, jobb emberként kerülünk ki. Ez a kognitív áthangolás, átstruktúrálás képessége hatékony megküzdési stratégia.
És persze nem szabad megfeledkeznünk a társas támogatás, a társadalmi kohézió stresszoldó szerepéről, ami a vallási közösségekben nagyon is adott. Az egyházi közösségek jellemzője a nehéz élethelyzetben lévő társuk segítése, törődés az idősekkel, az altruizmus, és ez jelentős egészségügyi és lelki védő tényező.
Mert mi is a hit legfőbb alapja? A szeretet. Szeresd embertársaidat, mint önmagadat. “Amilyen mértékben növekszik benned a szeretet, olyan mértékben szebb leszel. Mert a szeretet a lélek szépsége.” (Szent Ágoston)
Teremtsünk hát egy olyan világot, ahol a szeretet a legfontosabb minden egyes ember életében! Még nem késő!
Felhasznált irodalom:
https://dietless.hu/baratsag-es-tarsas-kapcsolatok/
http://real.mtak.hu/58263/1/mental.11.2010.1.1.pdf