Ki ismerhetné jobban a saját gyerekünket, mint mi magunk? Ki taníthatna nekünk róla bármit, hiszen mi vagyunk vele a legtöbbet, belőlünk van, tőlünk tanul. Mit jelent akkor az, hogy ismerjük meg őt?
Szülőként az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell tanulnunk, hogy a gyermekünk nem mi vagyunk, nem a szomszéd gyereke, nem a testvérünké, hanem egy önálló individum, egy olyan gyermek, aki egyszer felnőtt lesz. És a felnőttek nagyon különbözőek, ugye? Nehéz elképzelni a sok hasonló képességű és érdeklődésű gyereket figyelve, de a gyerekek is ugyanolyan különbözőek.
Gyermekünk megértése az egyik legfontosabb dolog, amit szülőként meg kell tanulnunk. Rendkívül fontos lesz ez akkor, amikor a gyermek kiskamasszá válik és egyre inkább kiütköznek rajta az egyedi, csak rá jellemző személyiségjegyek.
Hogyan kezdjünk hozzá gyermekünk megismeréséhez?
Mindenekelőtt tudatosan. Tudatosítsuk magunkban, hogy most nem azért figyeljük meg a kislányunkat vagy a kisfiunkat, mert azt kutatjuk, hogy éhes vagy szomjas-e, esetleg fáradt vagy fázik, hanem azért, hogy a személyiségjegyeiről legyen benyomásunk. Keressük meg a jellemvonásokat, amik leginkább ráillenek.
Figyeljük meg értő figyelemmel!
Figyeljük meg akkor, amikor játszik, amikor barátot választ, amikor alszik, pihen, olvas vagy edz.
Mely tevékenységek tetszenek neki a legjobban?
Beszélgessünk vele minél többet!
Mindig legyen időnk beszélgetni a gyerekekkel, mivel a beszélgetés döntő fontosságú az információk megszerzése és a megértés szempontjából.
Kisgyermekek esetében természetesen kevesebb a verbális nyelv alkalmazása és több a mimika és a testbeszéd szerepe, nagyobb gyerekek esetében azonban mindig legyen időnk arra, hogy meghallgassuk a kérdéseiket, gondolataikat. Nem dől össze a világ, ha kicsit késik a vacsora vagy nem lesz felmosva időben, esetleg elmarad a vasalás, de ehelyett valami fontosat tudunk meg a saját gyerekünkről.
Kérdezzünk!
Ha kérdéseket teszünk fel, akkor lehetővé tesszük gyermekeink számára, hogy megosszák velünk érzéseiket. Minden gyermek időre vágyik a szüleivel, mert különlegesnek érzi őket. Ők az ő szülei, a világ maga. Persze ahogyan nő eza világ jelentősen kitágul, de az alapja, a magja, ahova vissza lehet térni mindig az nem változik.
Segítsük az önbecsülését!
Az önbecsülés az élet sikerenek fő kulcsa. A pozitív önkép vagy az egészséges önértékelés kialakulása rendkívül fontos a gyermekek és a tizenévesek boldogsága és sikere szempontjából. A pozitív szülő-gyermek kapcsolat keretet és támogatást nyújt a gyermek számára az önmagával és másokkal szembeni egészséges tisztelet kialakításához.