Nyári könyvajánlónk következő darabját Galambosiné Honfi Anita magyar-ének szakos általános iskolai és középiskolai tanár ajánlja.
Matthew Walker az idegtudományok és a pszichológia professzora. Queen’s Medical Centerben kezdte tanulmányait, majd miután megszerezte a diplomát, neuropszichológiából szerzett PhD- fokozatot. Kutatóként az Alzheomer-kór kapcsán vizsgálta az agy elektromos aktivitását, többek között alvás közben is. Ekkor kezdődött a több mint 20 éve tartó érdeklődése az alvás iránt. A Harvardon nyert kutatói állást, s azóta foglalkozik az alvás és alváshiány fizikai, mentális következményeinek vizsgálatával. Alvásszakértője volt az NBA-nek, az NFL-nek, kormányzati szerveknek, vagy épp a Pixar Animation Filmstúdiónak. Érdekes előadása látható a TED videói között a témáról.
E legújabb kori kutatások eredményeiből ugyanazt a következtetést vonhatjuk le: az alvás a leghatékonyabb eszköze szellemi és testi egészségünk napi szintű helyreállításának – az anyatermészet eddigi leghatásosabb kísérlete a halál megelőzésére.
Valóban keveset tudunk az alvás fontosságáról, arról, hogy milyen biológiai folyamatok játszódnak le a szervezetünkben, milyen egészségkárosító hatása van a kevés alvásnak. Ilyen értelemben is hiánypótló Matthew Walker könyve.
Szinte ijesztő szembesülni mindazokkal a veszélyekkel, melyek leselkednek a keveset alvókra. Megtudhatjuk, hogy a kevés alvás gyengíti az immunrendszert, duplájára növeli a rákos megbetegedések kockázatát, befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulását. Növeli az esélyét szív- és érrendszeri megbetegedéseknek, stoke kialakulásának.
Megtudhatjuk mi is az alvás, hogyan alszunk, hogyan is okoz rövidebb élettartamot a kevés alvás. Érdekes fejezet szól az álmokról. Megtudhatjuk mi árt és mi használ a jó alvásnak, de a könyv különlegessége talán, hogy fejezet szól az oktatás hibáiról is.
Tudatnunk kell a gyerekekkel, hogy az alvás során milyen tanulási folyamatok mennek végbe. Hogy sikeres tanulmányi előmenetelhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás. Nem vitathatjuk, hogy komoly felelőssége van az iskolának az egészségnevelésben. A szülők sincsenek sokszor azon ismeretek birtokában, melyek a gyerekek segítségére lehetnének, így az oktatásra különösen nagy felelősség hárul.
A boldogságóra program célul tűzte ki a lelki egészség megóvását.
Az alvás témakörét beemelve az órák témái közé, túlmutatunk a mentális segítségnyújtáson.
Ha felhívjuk a gyerekek figyelmét a napi minimum 8 óra alvás fontosságára, a fizikai egészségük megóvására teszünk kísérletet.
A könyv érdekfeszítő stílusban számol be a kutatási eredményekről. Tudományos munka, mégis letehetetlen olvasmány. Ajánlom pedagógusoknak, szülőknek egyaránt.
(Akkord Kiadó 2019. Bp.)
Az alvás fontosságáról tartott előadást dr. Purebl György, akinek írását a témáról ITT olvashatjátok.